Pravidelná vertikutace pomáhá zbavit trávník plevele a přispívá k jeho lepšímu a hustšímu růstu. O tento úkol se postará ruční nebo motorový vertikutátor. Můžete také použít stroj 2v1, který kombinuje provzdušňovač a vertikutátor. Vertikutátor pomocí čepelí rozrušuje travní drny a sbírá mech a travní plsť.
Provzdušňovač funguje na bázi válce s pružinami, které sbírají zbytky odumřelého trávníku. Díky tomu se ke kořenům dostane více živin a vody.
Jednoruční nůžky jsou klasické zahradní nůžky. Používají se například ke stříhání růžových keřů nebo živých plotů. Jak název napovídá, nůžky lze používat jednou rukou. Větve a větvičky o průměru až 25 mm lze stříhat jednoručními nůžkami.
K práci se zahradnickými nůžkami jsou zapotřebí obě ruce. Delší rukojeti poskytují větší pákový efekt, takže lze řezat i silnější větve nebo obzvláště suché dřevo.
Nůžky na silné větve nestačí. V takové situace je potřeba využít pilu. Volba řetězové nebo ruční pily závisí na osobních preferencích a dostupném rozpočtu: ruční pila je levným řešením, které je však na oplátku namáhavější - řetězová pila odvede práci snadněji, ale stojí více a vyžaduje více cviku, pokud jde o manipulaci.
Krásný trávník je středobodem mnoha zahrad. Aby tomu tak bylo stále, je zásadní správná péče o trávník.
Sekačka na trávu patří k nepostradatelnému základnímu vybavení pro péči o trávník. Nabídka dostupných modelů je široká: k dispozici jsou benzínové, elektrické a akumulátorové sekačky s různým výkonem motoru a šířkou sečení. To znamená, že pro každou travnatou plochu lze najít tu správnou sekačku.
Okraje trávníku, které lemují terasu nebo záhon a nejsou odděleny kamennou obrubou, se klasickou sekačkou sekají obtížně - hrozí poškození okolních ploch nebo rostlin. Tento problém řeší vyžínač trávníku. Pomocí speciálního nástavce lze s vyžínačem sekat i okraje trávníku v blízkosti pevných ploch nebo zdí.
Který typ zavlažování zahrady je ten správný? To závisí na osázení zahrady, její velikosti a požadovaném množství práce. Obecně existují čtyři typy zařízení pro zavlažování zahrady:
Konve na zalévání: S konví na zalévání můžete rychle zalévat zejména menší záhony a květináče. Na větších plochách nebo na těžko přístupných místech, jako jsou živé ploty a keře, se však práce rychle stává únavnou.
Zahradní hadice: Hadici lze použít také k zalévání žíznivých rostlin, například stromů, a - pokud je na konci hadice namontována postřikovací hlavice - i větších trávníků. Přepravu hadice usnadňuje vozík na hadici.
Kapková závlaha: Tato závlaha je obzvláště šetrná k citlivým rostlinám, protože voda je absorbována přímo z půdy a nepřichází do kontaktu s choulostivými květy a listy.
Zavlažovací systém: Pokud má zahrada velkou travnatou plochu, je zavlažovací systém nejpohodlnějším a nejúčinnějším způsobem zavlažování.
Každý, kdo má na zahradě živý plot, keře nebo stromy, je musí pravidelně zastřihávat. V tomto případě jsou vhodným nástrojem dobré nůžky. Zahradní nůžky se v zásadě dělí na obtokové a kovadlinkové. Obtokové nůžky jsou vhodné zejména pro čerstvé, šťavnaté výhonky a větve, jako je tomu v případě stříhání růží. Kovadlinkové nůžky usnadňují odstraňování suchých větví.
Bez ohledu na typ nástroje je důležitá ostrost. Tupé nůžky při stříhání trhají nebo otlačují rostlinná vlákna a poškozují je. Na těchto "ranách" se mohou množit houby nebo jiní škůdci.
K celkovému dojmu zahrady přispívá nejen půda a rostliny, ale také terasa, fasáda domu a markýzy, které je třeba pravidelně čistit.
K odstranění hrubých nečistot a listí z terasy nebo markýzy je nepostradatelný smeták. U citlivých terasových krytin, jako je přírodní kámen, by měly být štětiny co nejměkčí, aby nedošlo k poškrábání.
K čištění markýzy stačí kbelík s mýdlovou vodou a kartáč na podlahu s teleskopickou tyčí. Tímto způsobem lze čistit i terasové desky. Odolné skvrny lze ošetřit ručním kartáčem.
Pokud chcete dlaždice na terase vyčistit rychle a efektivně, můžete použít čisticí zařízení, jako jsou vysokotlaké čističe. Pomocí speciálních nástavců lze ošetřovat dlaždice, kámen, beton a dřevo, aniž by došlo k jejich poškození.
Správná péče o půdu je zásadní pro to, aby zahrada zazářila v celé své kráse: dodává rostlinám potřebné živiny. Pravidelné kypření je proto nezbytné. Kdo chce pěstovat květiny nebo jiné rostliny, měl by používat správné nářadí pro péči o půdu.
Velká lopata s násadou je ideální pro kopání velkého množství půdy - například pro výsadbu stromu. Pro záhony s květinami a zeleninou je vhodnější malá ruční lopata na hloubení prohlubní pro rostliny. Lopatka se hodí také k rozmetání kompostu nebo písku.
Rýč lze použít i k vykopávání a hloubení pevné půdy, proti které je lopata se zaoblenou hranou bezmocná. Díky rovným okrajům lze rýč použít i k sekání okrajů trávníku.
Ke kypření půdy lze použít rycí vidle, které jsou ideální pro výsev nových rostlin. Kromě toho lze pomocí hrotů snadno odstranit plevel s hlubšími kořeny. K provzdušnění trávníku lze použít i rycí vidle, ale nejlepší výsledky přinesou speciální provzdušňovací (aerifikační) vidle.
Kromě správného zahradního nářadí vám práci na zahradě usnadní i správné příslušenství. Pro sběr odstraněného plevele je praktický kbelík. Pokud chcete prořezat stromy nebo vyčistit markýzu, potřebujete žebřík s pevným podstavcem. Zahradnické rukavice chrání pokožku před znečištěním a poraněním - a těm, kteří hodně pracují na kolenou, se budou hodit dobře polstrované chrániče kolen.